SZKODLIWE SUBSTANCJE ZAWARTE W KOSMETYKACH

Niektóre substancje zawarte w powszechnie stosowanych kosmetykach szkodzą naszemu zdrowiu i powinno się ich unikać. Kosmetyki kupujemy z myślą o polepszeniu wyglądu  naszej skóry, nadaniu jej zdrowego wyglądu i witalności. W wielu przypadkach okazuje się jednak, że zamiast poprawić kondycję skóry tylko ją pogarszamy.

Poniżej przedstawiam kilka szkodliwych składników wchodzących w skład kosmetyku:

1. PEG (glikol polietylenowy) oraz PPG (glikol polipropylenowy)

W przemyśle kosmetycznym używane jako: rozpuszczalnik, emulgator, środek zwiększający lepkość oraz jako substancja myjąca. Emulgator PEG głównie używany jest w celu połączenia wody z olejem oraz nadania odpowiedniej konsystencji kremom czy balsamom.  PPG natomiast nadaje kosmetykom postać emulsji, często wykorzystywany do produkcji past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej oraz w dezodorantach w sztyfcie.

Do produkcji BIO kosmetyków używa się naturalnych emulgatorów np. estrów gliceryny. Wielkie koncerny kosmetyczne stosują surowce tańsze i syntetyczne zwane PEG i PPG.

Do produkcji PEG jak i PPG używany jest silnie trujący gaz tlenek etylenu. W większości są one  zanieczyszczone dioksanem czyli eterem.

PEG oraz PPG z łatwością przenikają przez skórę do krwi. Działają drażniąco na skórę i błony śluzowe, wywołują stany zapalne i przesuszenie skóry. Przy ich długotrwałym oddziaływaniu wywołują świąd i dermatozę. Te związki chemiczne mają również działanie rakotwórcze.

 2. Formaldehyd

Jest silnie trującą substancją chemiczną, stosowaną do produkcji kosmetyków.  Jest on ukryty pod różnymi innymi nazwami. Nawet jeśli będziemy się go bardzo wystrzegać, to i tak prędzej czy później się na niego natkniemy. Formaldehyd nie zawsze występuje bezpośrednio w kosmetykach. Powodem jest fakt, iż to substancje konserwujące powodują jego wydzielanie. Im dłużej kosmetyk stoi na sklepowej półce tym go więcej w kosmetyku. Co więcej proces ten może trwać nawet po wchłonięciu preparatu przez ludzką skórę.

Formaldehyd w dużej mierze szkodzi naszemu układowi odpornościowemu oraz nerwowemu, jest on także głównym czynnikiem rakotwórczym. Wywołuje on alergie, podrażnienia oraz wypryski skórne, jest substancją przyspieszającą procesy starzenia się skóry.

W składzie kosmetyków znajdziemy go pod nazwami:

Benzylhemiformal, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox, Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15, DMDM Hydantoin, Methenamine, Glutaral, Hexetidine, Lodopropynyl Butylcarbamate oraz Hydroksymetyloglicynian sodu czyli: Glycine, Monosodium Salt, Sodium Salt.

3. Konserwanty

Używane do przedłużenia trwałości kosmetyku oraz w celach bezpieczeństwa. Konserwanty przeciwdziałają rozwojowi i namnażaniu się mikroorganizmów. Bez nich preparaty kosmetyczne utraciłyby swoje walory sensoryczne i mogłyby się stać szkodliwe dla zdrowia.

Niestety źle dobrane konserwanty wpływają negatywnie na nasz organizm. Mogą wywoływać reakcje alergiczne.

W naturalnych kosmetykach są stosowane konserwanty zatwierdzone przez międzynarodowe niezależne stowarzyszenie ECOCERT, zajmujące się kontrolowaniem  naturalnych kosmetyków.

Są to: Potasium Sorbate, Sodium Benzoate (stosowane m.in. do konserwowania żywności) oraz Dehydroacetic Acid.

4. Parabeny

Są estrami alkilowymi kwasu para hydroksybenzoesowego. W przemyśle stosuje się parabeny syntetyczne, natomiast wiele z nich występuje naturalnie w wielu roślinach.

Parabeny mogą wywoływać niepożądane skutki. Długotrwałe ich działanie może wywoływać alergie, zaburzenia funkcjonowania komórek skóry, zaburzenia hormonalne oraz pobudzać rozwój nowotworów piersi. Naukowcy twierdzą, że stopień kontaktu człowieka z tymi estrami jest tak niski, że nie ma realnego zagrożenia.

W kosmetykach stężenie jednego związku nie może przekraczać 0,4%, a ich mieszaniny 0,8%.

W dużej mierze występują w kremach oraz mydłach

Parabeny można znaleźć pod nazwami: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben, Benzylparaben

biokosmetyki24.com